MSB TECHNOLOGY

Isolation Base

MSB Diamond DAC IV

W świecie cyfrowego audio jedną z najważniejszych rzeczy jest taktowanie. Im bardziej zwiększamy limity precyzji zegarów taktujących, tym lepsze dźwiękowe rezultaty jesteśmy w stanie osiągnąć. Jednak przy całej uzyskanej precyzji działania, otrzymujemy również zwiększoną podatność  urządzeń na szum.

Z jednej strony pracujemy nad poprawą precyzji przetworników DAC, a z drugiej nasze mieszkania i domy stają się coraz bardziej wypełnione urządzeniami generującymi wysoki poziom szumów w sieci – począwszy od oświetlenia LED, a na różnych urządzeniach WiFi skończywszy. Jakieś 20 lat temu na targach CES olbrzymią wrzawę wywołał przenośny zegar cyfrowy, który po wpięciu do gniazdka miał poprawiać jakość prądu w sieci. Podłączywszy go do dowolnego gniazdka w pokoju odsłuchowym mieliśmy uzyskiwać dramatyczną zmianę dźwięku naszego systemu audio. Promotorzy urządzenia dużo mówili na temat poprawy dźwięku, ale dokładne odsłuchy pokazały, że zegar powoduje całkowitą utratę szczegółowości przekazu. To było nasze pierwsze spotkanie z wprowadzanym przez elektryczność szumem wysokich częstotliwości w systemach audio. Kiedyś takie zjawisko stanowiło swego rodzaju nowinkę, a dzisiaj jest już jedynie potwierdzonym faktem.

Szum generowany przez jedną żarówkę LED, o mocy 5W, został pokazany na wykresie obok. Oświetlenie typu LED może nie tylko spowodować spustoszenie we wszystkich systemach dźwiękowych w naszym domu, ale nawet wpływać na dźwięk w domu naszego sąsiada. Dodajcie do tego wszystkie urządzenia WiFi i Bluetooth, a otoczenie stanie się całkowicie zapełnione szumem wysokiej częstotliwości.

Zwykle stosowane w projektach sprzętu audio środki zapobiegawcze przestały wystarczać. Musimy wprowadzać drastyczniejsze metody, gdyż problem wciąż się pogłębia. Podróżując z miejsca na miejsce mieliśmy okazję wypróbować wiele różnych kondycjonerów zasilania, transformatorów, cewek indukcyjnych, czy filtrów. Rezultaty są ZAWSZE niejednorodne. Coś, co działa w jednym miejscu, niekoniecznie musi sprawdzać się w innym. Niełatwo jest rozwiązać ten problem.


MSB Diamond DAC IV
MSB Diamond DAC IV

Isolation Base

Moduł izolacyjny – Isolation Base – stanowi rozwiązanie tworzące ochronę nie tylko dla przetwornika DAC, ale również dla krytycznego połączenia pomiędzy przetwornikiem a wzmacniaczem. Dzięki wykorzystaniu Isoaltion Base szum otoczenia nie zostaje dopuszczony do ingerencji w delikatny proces konwersji danych przez przetwornik DAC.

Tworzenie modułu Isolation Base rozpoczyna się od obróbki solidnego bloku aluminium i stworzenia bariery przed szumem, która chroni przetwornik DAC oraz krytyczne połączenie ze wzmacniaczem. W projekcie wzięto pod uwagę każdy najmniejszy detal i zastosowano najwyższej jakości komponenty takie jak wytrzymałe, 20-amperowe gniazdo połączeniowe, czy specjalny rodzaj cewki indukcyjnej. Isolation Base jest produktem łatwym w użyciu, o ile zastosujemy się do wskazówek producenta. Do modułu izolacyjnego należy podłączyć tylko i wyłącznie przetwornik DAC. Przewód uziemiający musi zostać poprowadzony od wtyku uziemienia umieszczonego z tyłu obudowy Isolation Base i podłączony do chassis wzmacniacza. Należy wykorzystać jeden przewód w przypadku wzmacniacza stereo, a dwa w przypadku oddzielnych monobloków. To wszystko. Inne połączenia nie są konieczne.

Jak zwykle w przypadku sprzętu audio, kluczową sprawą pozostaje to co jesteśmy w stanie usłyszeć. Oto, czego doświadczyliśmy podróżując w różne miejsca z modelem przetwornika SELECT z 2014 roku: w niektórych salach odsłuchowych brzmiał po prostu zdumiewająco, ale w miejscach z nadmiernym poziomem szumu, już nie tak doskonale. Po dodaniu modułu Isolation Base słowo „zdumiewająco” zaczęło stanowić regułę. Dramatyczna poprawa przejrzystości nagrań i zwiększenie ilości szczegółów w dolnych zakresach to najbardziej widoczne zmiany, jakie uzyskujemy po podłączeniu izolatora.




 
 
Isolator base  9 820 zł     cena zawiera KGO: 1,40 zł
na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)