AURENDER


Rekomendacja Audio-VideoCopmuter Audiophile
Product of the Year 2011

 

Serwer muzyczny Aurender S10

Aurender

Odtwarzacze muzyki Aurender opracowano w celu przechowywania i zapewnienia łatwego dostępu do dużych zasobów muzyki w postaci cyfrowej. W miarę jak coraz bardziej rozrastają się kolekcje płyt CD a niektóre z nośników posiadają coraz więcej rys, zapobiegliwi i wybredni melomani przenoszą kolekcje płyt CD na dyski twarde do postaci nieskompresowanych lub bezstratnych formatów plików i dokonują ich archiwizacji w celu trwałego zabezpieczenia swych muzycznych zbiorów. Ponadto coraz bardziej popularne staje się pobieranie plików muzycznych o wyższej rozdzielczości niż standard płyty CD.

Aurender przechowuje pliki na wewnętrznych dyskach twardych i przesyła je na dysk SSD w celu odtwarzania. W przeciwieństwie do klasycznych systemów opartych o platformę MAC lub PC, wykorzystujących standardowe oscylatory kwarcowe, Aurender korzysta z superstabilnych oscylatorów zegara OCXO. Zwyczajowo standardowe interfejsy AES/EBU, optyczne lub koaksjalne obarczone są jitterem. Aurender wykorzystuje własne, programowalne bramki FPGA dokonujące retaktowania zegara, eliminujące jitter.

Czymże są doskonałe parametry brzmieniowe, jeśli urządzenie jest skomplikowane w obsłudze? Interfejs użytkownika Aurendera zaprojektowano w oparciu o potężne i intuicyjne narzędzie jakim jest iPadŸ, kojarzone z prostotą obsługi.

Aurender

Oscylatory OCXO zastosowane w Aurenderze S-10 są nieskończenie bardziej precyzyjne od zwykłych oscylatorów kwarcowych wykorzystywanych w większości odtwarzaczy i serwerów muzycznych. Zegar jest bardzo ważny w kontekście uzyskania brzmienia wolnego od zakłóceń jitter. Nowoczesna technologia w połączeniu z systemem odtwarzania sygnału z dysku SSD, łatwe w obsłudze zdalne sterowanie urządzeniem za pomocą iPad’aŸ, do 2 TB pamięci i inne wyjątkowe cechy, czynią z Aurendera S-10 idealne rozwiązanie do przechowywania i odtwarzania muzyki przez współczesnego audiofila.


Właściwości

 • Darmowa aplikacja sterująca na iPad’aŸ, dostępna do pobrania z Apple™ App Store
 • Spersonalizowana wersja systemu operacyjnego Linux, w celu zagwarantowania optymalnych rezultatów brzmieniowych
 • Wsparcie dla formatów WAV, FLAC, APE i innych
 • Obsługa rozdzielczości do 24-bitów i częstotliwości próbkowania 192 kHz
 • Przełączające i liniowe zasilacze
 • Odtwarzanie sygnału z dysku SSD
 • Bezgłośna konstrukcja, pozbawiona wentylatorów
 • Wyświetlacze AMOLED.


Aplikacja Aurender iPad

Aurender

Przy wykorzystaniu aplikacji Aurendera, prosty i intuicyjny w obsłudze iPadŸ staje się głównym centrum sterowania serwerem plików muzycznych. Duży wyświetlacz pozwala na szybkie przeglądanie i przeszukiwanie nawet największych kolekcji nagrań. Aplikację Aurender iPadŸ można za darmo pobrać ze sklepu Apple™ App Store.


Wygodne cechy użytkowe

 • Intuicyjna opcja przeszukiwania w celu łatwego wyboru nagrań
 • Tworzenie i edycja list nagrań za naciśnięciem jednego przycisku
 • Wszelkie szczegóły związane z nagraniem, albumem, listą odtwarzania czy kolejką, dostępne na dużym i czytelnym wyświetlaczu iPad’a
 • Automatyczne lub ręczne porządkowanie nagrań
 • Przednie i tylne okładki albumów mogą być przechowywane i wyświetlane wraz z odtwarzaną muzyką
 • Funkcja przeszukiwania stron WWW w celu pozyskania informacji o artyście lub nagraniu
 • Funkcja zoom

Technologia

Aurender wykorzystuje spersonalizowany system operacyjny Linux, dostrojony i zmodyfikowany w celu zapewnienia jak najlepszej jakości przetwarzania cyfrowego sygnału audio. Ponadto, częstotliwości próbkowania z zakresu 44.1~192KHz i rozdzielczości 16-bit i 24-bit, dorównują lub znacząco przewyższają jakość dźwięku dostępną ze standardowych płyt CD.

Aurender
Aurender

Przy wykorzystaniu obecnej technologii, zegar i sygnał jitter mogą być obniżone do poziomu, gdzie ich wpływ na jakość brzmienia jest pomijalny. Aurender S10 wyposażono w ultrastabilne oscylatory OCXO i programowalny układ bramek FPGA objętych pętlą PLL, w celu zagwarantowania, że sygnał wysyłany do przetwornika C/A jest maksymalnie precyzyjny.

Serwer muzyki Aurender nie wykorzystuje wentylatorów chłodzących. W ten sposób wyeliminowano wibracje, niepożądane pole elektromagnetyczne i szum pochodzący z obracających się wentylatorów. Zastosowano dyski SSD, nie posiadające w swej konstrukcji żadnych części ruchomych, przez co wyeliminowano kolejne źródło wibracji, interferencji elektromagnetycznych i opóźnień znanych z klasycznych dysków talerzowych. Użycie dysków SSD znacząco obniżyło również czas dostępu do procesora. Podczas odtwarzania muzyki, sygnał przysłany jest z dysku tradycyjnego do dysku SSD, przy wykorzystaniu własnej technologii transmisji danych. Dysk talerzowy w tym momencie usypia, a muzyka odtwarzana jest wyłącznie z dysku SSD. Konstrukcja taka eliminuje problemy związane z szumem i elektromagnetycznymi zakłóceniami generowanymi przez obracające się talerze dysków.

Dużo uwagi należy poświęcić przy korzystaniu z przełączających stopni zasilających, które mogą generować niepożądany szum elektromagnetyczny. W Aurenderze zasilanie dostarczane jest przez zarówno przełączające jak i liniowe układy zasilające. Zasilacz przełączający odizolowano od krytycznych elementów układu przy pomocy grubych płatów aluminium, zaś liniowy układ zasilający wykorzystano do zasilania najbardziej czułych stopni urządzenia. Grube płaty aluminium wykorzystano także w celu odizolowania od szumu elektromagnetycznego pochodzącego od procesora i dysków twardych.

Serwer muzyczny Aurender S10 oferuje najlepszą możliwą do uzyskania jakość brzmienia. Znakomita jakość dźwięku jest łatwa do wychwycenia, nawet w porównaniu do dużo droższych systemów klasy high-end.


Połączenia


Aurender

Aurender S10 został wyposażony w kilka rodzajów wejść sygnału cyfrowego (koaksjalne, AES/EBU, optyczne i USB), pozwalające na podłączenie się do przetwornika C/A lub wzmacniacza wyposażonego w wejścia cyfrowe. Aurender musi być również podłączony do routera sieci LAN aby możliwe było sterowanie jego funkcjami za pomocą iPada, pełniącego funkcję głównego centrum sterowania.


Dane techniczne
Zegar OCXO
Max. ilość dysków HDD 2T x 1
SSD Cache 64G
Wyjścia cyfrowe 1 AES/EBU, 1 Koaksjalne, 1 Optyczne, 2 USB
Wejścia cyfrowe 1 LAN, 2 USB
Sterowanie Poprzez iPad'a i panel czołowy
Obsługiwane formaty plików AIFF, ALAC, FLAC, WAV, MP4, M4A, APE
Zasilanie 220-240V AC or 110-120V AC
Wymiary 430mm x 96mm x 353mm
Waga 14kg
Kolor Srebrny / Czarny

AudioAero

na górę
Transport Nowej Ery

 Audio Video 2-3/2012

Jakość wykonania i obsługi tego urządzenia wyznaczają standardy dla serwerów muzycznych w ogóle.

Dodanie funkcjonalności wyjścia USB 2.0 HS wynosi Aurendera na zupełnie inny pułap jakościowy, czyniąc go urządzeniem, które brzmieniowo przewyższa każdy komercyjnie dostępny komputer, „miażdżąc” przy okazji każde – bez wyjątku – źródło sygnału S/PDIF hi-res.

Filip Kulpa Audio Video 2-3/2012


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)