DAN D'AGOSTINO


The Absolute Sound
Golden Ear Award 2017


The Absolute Sound
Editors Choice
2016


The Absolute Sound
Editors Choice
2015


Stereophile Product
Of the Year
2013


Stereophile Recommended Components 2013
Class A


Design & Engineering 2011
INNOVATIONS AWARD

 

Wzmacniacz MOMENTUM M400

d'Agostino Momentum

Monofoniczny wzmacniacz Momentum, będący dziełem Dan’a D’Agostino, znakomicie spełnił wstępne założenia konstrukcyjne dostarczając olbrzymi zapas mocy i wybitny, finezyjny dźwięk, generowany przez urządzenie w kompaktowej obudowie. Recenzenci, krytycy i użytkownicy z całego świata wychwalali jego zalety i elegancką estetykę projektu. Globalne wyrazy uznania znalazły odzwierciedlenie w postaci wielu nagród „best of”, jak również najwyższych ocen recenzenckich dotyczących jakości dźwięku i osiągów popartych pomiarami.

Dan D’Agostino –projektodawca nowego Momentum M400, nie ustaje w ciągłych poszukiwaniach i twórczych przemyśleniach dotyczących projektu obwodów i ich implementacji w swoich urządzeniach. Coś, co zaczęło się jedynie jako inżynieryjny eksperyment, zaowocowało przełomem konstrukcyjnym, który Dan czuł się w obowiązku wykorzystać w projekcie wzmacniacza Momentum. Wysiłki projektanta doprowadziły do zasadniczych ulepszeń w konstrukcji nowego Momentum M400.

d'Agostino Momentum

W symbolu M400 kryje się wskazówka zdradzająca zasadniczą część modernizacji. Moc wyjściowa urządzenia została zwiększona do 400W, co stanowi wartość o 100W większą, niż moc oryginalnego Momentum. Podstawę wzrostu mocy stanowi nowy, ultra-cichy transformator liniowy o mocy pozornej 1800VA i rozmiarze o 20% większym od swojego poprzednika. Oprócz większego źródła zasilania, w konstrukcji zastosowano również nowy projekt stopnia wyjściowego.

Momentum M400 wykorzystuje taki sam projekt obudowy, jak oryginalny wzmacniacz Momentum, jednak wprowadzono niewielkie zmiany estetyczne w wyglądzie miedzianych elementów na płycie czołowej. Dodatkowo, skala wskaźnika została przystosowana do zwiększonej mocy wyjściowej 400W. Dzięki projektowi Momentum M400, Dan znów podniósł poprzeczkę w dziedzinie konstrukcji najnowocześniejszych wzmacniaczy na rynku audio.

Żaden inny wzmacniacz nie wygląda jak Momentum. Żaden inny wzmacniacz nie brzmi jak Momentum.


Natchniony projekt

MOMENTUM WYRÓŻNIA SIĘ NA POLU WZORNICTWA DZISIEJSZYCH WZMACNIACZY HIGH-END.

Ciepły blask polerowanych miedzianych radiatorów współgra z projektem wzorniczym wzmacniacza. Podświetlany zegar, umieszczony na ściance przedniej, nawiązuje do wyglądu klasycznych zegarków szwajcarskich i ozdobiony jest podpisem Dan'a D’Agostino. Zainspirowana czystym projektem wzorniczym iPhone’a i iPada obudowa pozbawiona wystających żeber radiatorów, skręcana jest od spodu, tak więc ścianki przednia, górna i boczne pozbawione zostały jakichkolwiek śrub montażowych.


Rewolucyjne chłodzenie

Momentum jest pierwszym produkowanym wzmacniaczem wykorzystującym miedź do budowy radiatorów odprowadzających ciepło. Przewodnictwo cieplne miedzi, jest o 91% większe, niż aluminium, co sprawia, że radiatory w Momentum mogą być dużo mniejsze.

W celu dalszej poprawy zdolności chłodzących, radiatory posiadają otwory zamiast żeber. Wyloty otworów mierzą 0.75 in (1.9cm) średnicy i zwężają się do rozmiaru 0.5 in (1.2 cm) w środku radiatora. W chwili gdy ciepłe powietrze opuszcza wylot otworów, kształt otworów wymusza jednoczesne zasysanie chłodnego powietrza, od spodu obudowy. Miedziane radiatory wyposażone w otwory, czynią z Momentum urządzenie niezwykle kompaktowe, wysokość obudowy to zaledwie 13 cm.


d'Agostino Momentum

Wydajny energetycznie

Większość wzmacniaczy audio klasy high-end pobiera setki watów mocy juz w chwili włączenia zasilania – nawet wówczas, gdy znajdują się w stanie spoczynku i reprodukują jedynie ciszę. We wzmacniaczu Momentum, Dan D’Agostino osiągnął nowy standard wydajności energetycznej w branży audio high-end. Pomimo imponującej mocy 400 W na kanał przy 8 omach (i aż 1600W przy 2 omach), Momentum pobiera mniej niż 1 W mocy w stanie spoczynku – lub jak kto woli, jedną piątą energii zużywanej przez typową ładowarkę do telefonu komórkowego.


Bardzo szybkie tranzystory

28 sztuk tranzystorów wyjściowych, użytych do budowy Momentum, należy do najszybszych tranzystorów wyjściowych, jakie są dostępne na rynku. Pracują one przy oszałamiającej częstotliwości granicznej 69 MHz, umożliwiając D’Agostino osiągnięcie niesamowicie szerokiego pasma przenoszenia. Każdy z tranzystorów przymocowany jest do radiatora za pomocą pary spinaczy wykonanych ze stali nierdzewnej – to rzadkość w przypadku tranzystorów o płaskim montażu – co przekłada się na zwiększenie odprowadzania ciepła przez miedziane radiatory. Układ rezystor/kondensator podłączony do bazy każdego z tranzystorów zapewnia stabilność nawet przy wysokich częstotliwościach i w przypadku podłączenia zestawów głośnikowych o niskiej impedancji.


Wzór wysokiej jakości wykonania

Ręcznie zbudowane i przetestowane w Ameryce, obudowy do Momentum, wykonano z litych bloków aluminium, a nie z arkuszy blachy giętych na prasie. Dzięki temu obudowa jest wolna od rezonansów i stanowi doskonałą osłonę przed częstotliwościami radiowymi i zakłóceniami elektromagnetycznymi (RFI/EMI).

Płytka drukowana wykorzystuje wyłącznie montaż przewlekany, który sprzyja odprowadzaniu ciepła (i znosi upływ czasu) daleko lepiej, niż często stosowany montaż powierzchniowy. Wykorzystanie montażu przewlekanego pozwoliło także na zastosowanie w układzie wyższej klasy kondensatorów. Wszystkie użyte rezystory to elementy metalizowane o 1% tolerancji. W ścieżce sygnałowej nie ma żadnych kondensatorów – wzmacniacz od wejścia do wyjścia charakteryzuje się układem stabilizacji prądu stałego


MOMENTUM M400 - PARAMETRY TECHNICZNE:
MOC: 8Ω - 400 W
4Ω - 800 W
2Ω - 1600 W
PASMO PRZENOSZENIA: 1 Hz do 200 kHz, -1 dB
20Hz do 20 kHz, ±0 dB
ZNIEKSZTAŁCENIA: 0.1% @ 1 kHz 400 W @ 8Ω
STOSUNEK SYGNAŁ/SZUM: 105dB, nieważony
IMPEDANCJA WEJŚCIOWA: 1 MΩ
IMPEDANCJA WYJŚCIOWA: 0.12Ω
WEJŚCIA 1 x XLR zbalansowane
WYMIARY: 12.5"(31.7cm) x 21.5"(54.6cm) x 5.25"(13.3cm)
WAGA NETTO: 95 lbs. (43 kg)

Audio Research
 
 
Momentum M400 mono  159 710 zł     cena zawiera KGO: 6,30 zł
na górę
D'Agostino Momentum The Absolute Sound 01/2014

HiFi Advice 04/2013

Niestety, nie istnieje termin w słowniku audiofila, który określałby zdolność sprzętu do wytwarzania całkowicie zadowalającego dźwięku na przestrzeni czasu. Nie jest to również tylko kwestia uniknięcia znużenia związanego z odsłuchem; to raczej zdolność angażowania uwagi słuchacza. Nie jest to przedwzmacniacz i wzmacniacze mocy, przy których dałoby się czytać książkę, czy wykorzystywać je do grania cichego podkładu muzycznego w tle. Jeśli dodacie równie dobre komponenty towarzyszące, sprzęt po prostu wciągnie was w muzykę i jej wykonanie i nie pozwoli odejść.

Anthony H. Cordesman


cała recenzja »

Dan D''Agostino Momentum monoblock power amplifier

Stereophile 2/2013

I've heard more clinically precise amplifiers, and ones that produced more digital-like black backgrounds, but, other than the darTZeel, none that could produce such a "meaty," well-proportioned, consistently enticing sonic picture.

Dan D'Agostino's Momentum is clearly his best design yet. With the darTZeel NHB-458, it's one of the two most satisfying power amplifiers I've ever heard.

Michael Fremer


cała recenzja »

HiFi News 07/2011

 HiFi News 07/11

The lone solid-stater amidst valves, the Momentum is enough to make you get religion. It may, perhaps, be the best amp on the planet.

Ken Kessler


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)