SYMPOSIUM

Quantum Signature Pro Ampstand


Referencyjna platforma podłogowa.


Platforma podłogowa Quantum Signature Pro Ampstand jest tak naprawdę platformą Quantum Signature, wyposażoną w 4 stożkowe wsporniki oraz kolce wykonane z telluru i miedzi, przytwierdzane od spodu mosiężnymi nakrętkami. W platformie Quantum Signature nawiercane są 4 gwintowane otwory, w które bardzo szczelnie wkręca się podtrzymujące wsporniki. Cała konstrukcja jest niezwykle solidna i tworzy lepsze „sprzężenie mechaniczne” z podłożem. Jeśli platforma będzie umieszczona na dywanie, ostre kolce wsporników powinny docierać do sztywnego podłoża, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty. Jeśli podłoże jest twardą powierzchnią, można wykorzystać kolce ze spłaszczonymi końcami (kolce są dostępne w dwóch wersjach – ostro i płasko zakończonej) lub można również umieścić ostry koniec kolca w otworze sprzęgu Precision Coupler albo Super Coupler.


Cztery Izolujące Płaszczyzny

Dzięki podziałowi płaszczyzny na 4 równe części, platforma Quantum dzieli pracę związaną z odciąganiem energii na cztery odizolowane sektory. Te niezależne od siebie sekcje w efekcie dzielą urządzenie na cztery części, uzyskując znakomity poziom całkowitego drenażu energii, ale jednocześnie redukują mechaniczne intermodulacje tejże niepożądanej energii wewnątrz komponentu. Każdy z czterech opisywanych izo-kwadrantów składa się z dwóch warstw nierdzewnej stali solidnej grubości, odizolowanych od siebie przez materiał wytłumiający. Każdy ze stalowych prostokątów został precyzyjnie wycięty za pomocą wiązki lasera z tolerancją 1/1000 cala lub większą, a każda z poszczególnych części jest składana ręcznie i precyzyjnie wykańczana.


Waga komponentu a nośność platformy

Każda platforma Quantum Signature Pro Ampstand jest indywidualnie dostrajana pod wagę komponentu, który ma wspierać.

Tolerancja wagowa platformy Quantum jest dość duża. Np., możemy użyć nośności określonej na 75 kg do podparcia elementu ważącego od 10 do ponad 90 kg. Innymi słowy, platforma Quantum powinna nadawać się do praktycznie dowolnego modelu wzmacniacza, czy innego komponentu. Proszę jednak pamiętać, że zawieszenie izolujące jest dostrajane, więc waga komponentu zbliża się raczej do maksymalnego obciążenia platformy Quantum, niż do jego minimum.

Oznacza to, że punkt odcięcia izolacji przed niskimi częstotliwościami będzie wzrastał i ulegał stopniowej poprawie aż do momentu, w którym określony ładunek (waga komponentu) uciśnie wierzchnią część platformy w takim stopniu, że zetknie się ona z częścią spodnią. Kiedy tak się zdarzy, stracimy efekt izolacji przed niskimi częstotliwościami, gdyż górna i dolna warstwa izolująca platformy będą bezpośrednio połączone. Zawieszenie platformy jest dostrajane w taki sposób, że waga „docelowa” wynosi około 80% możliwości udźwigu platformy, więc zapewne moglibyśmy się zbliżyć do wartości 90-100 kg, przy platformie przygotowanej pod komponent o wadze 75 kg. W tym punkcie będzie około 3-4 mm przerwy pomiędzy wierzchnią i dolną sekcją. Tak długo, jak występuje jakakolwiek przestrzeń pomiędzy sekcjami platformy – nawet 1/10 mm - wszystko jest w porządku. Kiedy jakakolwiek wierzchnia część platformy zetknie się z dolną częścią, stracimy efekt izolacyjny jaki powinna zapewniać.

Można stawiać na platformie komponenty o niższej wadze, jednak częstotliwość rezonacyjna platformy będzie wtedy wyższa. Efekt izolacyjny wciąż będzie obecny, jednak punkt odcięcia nie będzie już występował przy najniższych możliwych częstotliwościach (przy wadze docelowej, punkt odcięcia jest obliczany na 1-2 Hz). Jednak nawet przy obciążeniu wynoszącym jedynie 1/10 wagi docelowej, rezonanse będą występować poza spektrum muzyki, co odpowiada wartości niższej niż w większości zawieszeń „powietrznych”, czy w przypadku gumowych wsporników z sorbotanu.

Tak jak w przypadku innych komponentów, platforma Quantum potrzebuje nieco czasu, aby się „ułożyć” i najlepsze efekty osiągniemy po 2-3 tygodniach użytkowania. Zawieszenie nie ulegnie kompresji lub odkształceniu podczas długiego okresu eksploatacji.

Ważne jest również wykorzystanie dołączanych do wyposażenia platformy sprzęgów SuperCouplers w taki sposób, aby chassis komponentu było sprzężone z każdą z osobnych części platformy Quantum. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, SuperCoupler powinien zostać umieszczony w centralnej części każdego z czterech kwadrantów, jednak dopuszczalne są niewielkie przesunięcia sprzęgów na zewnątrz podstawy. Można również wykorzystać podstawki Rollerblock, jednak eksperymenty wykazały, że sprzęgi SuperCoupler bardzo dobrze działają z większością dostępnych komponentów. Można również zrezygnować z użycia sprzęgów czy podkładek, jednak tylko w przypadku, kiedy wspierane urządzenie zostało wyposażone w METALOWE nóżki. Nie zaleca się stawiać urządzeń z gumowymi wspornikami na powierzchni platformy Quantum, gdyż wpłynie to na zakłócenie prawidłowego funkcjonowania czteropowierzchniowego systemu wytłumiającego.


Ostatecznie oczywiście słuchacze sami ocenią, co działa najlepiej w przypadku ich systemów muzycznych i środowiska odsłuchowego, więc zachęcamy do samodzielnych eksperymentów w tym zakresie.


Specyfikacja techniczna:
Grubość całkowita (bez wsporników): 3 cale (7.6 cm)
Sprzęgi: W zestawie 4 sprzęgi Precision SuperCouplers
Wykończenie: Szczotkowana, polerowana stal nierdzewna, z wycinanymi laserowo napisami
Zawieszenie: System LDSS z wypełnieniem AirCell
Sekcja wierzchnia: Podwójna, standardowa pianka wytłumiająca
Limit wagowy: 150 funtów (68kg) lub więcej; każda platforma indywidualnie dostrajana

Symposium Acoustics
na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)