The Absolute Sound
2012 Product of the Year Awards

The Absolute Sound
2012 Editors` Choice Awards

The Absolute Sound
2011 Editors` Choice Awards


HiFi+
Product of the Year Awards 2010
Winner
Turntable Component of the Year


The Absolute Sound
2010 Editors` Choice Awards

The Absolute Sound
2009 Product of the Year
( Phonostage of the Year )
 

Przedwzmacniacz gramofonowy
REFERENCE PHONO 2SE

Audio Research REF PHONO 2 SE Preamplifier

Po zakończeniu w 2005 roku produkcji oryginalnego przedwzmacniacza Reference Phono, zapotrzebowanie na następcę przedwzmacniacza klasy Reference nie zmalało. Nie będąc usatysfakcjonowaną z wprowadzenia do sprzedaży nieco lepszego zamiennika, firma Audio Research była zdeterminowana, by opracować całkowicie nowy, lampowy przedwzmacniacz, który reprezentowałby prawdziwy poziom state-of-the-art. Lata badań dobiegły końca i Audio Research może z dumą zaprezentować w pełni zbalansowany przedwzmacniacz Reference Phono 2.

Pod względem gabarytów, Reference Phono 2 jest zbliżony do innych przedwzmacniaczy serii Reference, posiada solidne panele boczne, wyświetlacz fluorescencyjny oraz taką samą wysokość i głębokość jak jego poprzednicy. Na panelu czołowym umieszczono sześć przycisków sterujących następującymi funkcjami: Zasilanie (Power), Wejście (Input), Obciążenie wkładki (Load), Rodzaj krzywej RIAA (RIAA) i Wyciszenie (Mute). Nowe, srebrne uchwyty przednie, dostarczane są standardowo z urządzeniami posiadającymi srebrny panel czołowy, zaś uchwyty czarne z urządzeniami, które posiadają panel przedni anodyzowany na czarno. Użytkownicy, którzy chcą dopasować Ref Phono 2 do innych urządzeń Audio Research, mogą go wyposażyć w czarne uchwyty, podobnie jak srebrne uchwyty są dostępne do pozostałych komponentów produkowanych przez Audio Research.

Zestaw funkcji, w który wyposażono Reference Phono 2, jest bardzo szeroki. Występują dwa niezależne zestawy wejść sygnałowych z przełączanym wzmocnieniem: Niskim - Low (51dB BAL / 45dB SE) i Wysokim - High (74dB BAL / 68dB SE). Istnieje również możliwość wyboru jednego z siedmiu poziomów obciążenia wkładki - 47K, 1000, 500, 200, 100, 50 omów oraz ustawienie własne, które może być fabrycznie zaprogramowane, według zaleceń przyszłego użytkownika. (Ustawienie domyślne wynosi 47K). Ponad standardową krzywą korekcji RIAA, Reference Phono 2 wyposażono w dwie krzywe korekcji z wczesnych lat stereofonii - Columbia i Decca. Wyświetlacz informuje o wybranych ustawieniach (Wejście, Wzmocnienie, Obciążenia, krzywa korekcji EQ, Wyciszenie oraz Czas pracy lamp), zaś intensywność jego świecenia może być regulowana w sześciu poziomach, plus wyłączony. Gdy wyświetlacz jest wyłączony, dziewięć miniaturowych pikseli świecących się pośrodku informuje o tym, że urządzenie jest włączone - naciśnięcie jakiegokolwiek przycisku sprawia, że wyświetlacz aktywuje się na 10 sekund. Mikroprocesor pamięta niezależne ustawienia dla każdego wejścia sygnału, zaś dołączony na wyposażeniu pilot zdalnego sterowania obsługuje wszystkie funkcje urządzenia.

Reference Phono 2 jest urządzeniem w pełni zbalansowanym, wyposażonym w układ umożliwiający obsługę wejść RCA w konfiguracji zbalansowanej, bez konieczności stosowania inwertera. Wykorzystuje on ten sam zestaw lamp, co przedwzmacniacze liniowe Reference 3 i Reference 5, a także odtwarzacz Reference CD8; cztery lampy 6H30 w stopniu wzmocnienia oraz po jednej lampie 6550C i 6H30 w zasilaczu. Reference Phono 2 wykorzystuje ten sam bazowy stopień analogowy, co jego osławieni bracia. Zamiast transformatora dopasowującego, w sekcji dużego wzmocnienia zastosowano specjalne niskoszumne tranzystory FET, charakteryzujące sie wysokim stopniem wzmocnienia sygnału. Podejście to jest bardziej kosztowne niż użycie transformatora, procentuje jednak dramatycznym zwiększeniem parametrów brzmieniowych. Zastosowano również nowe, własnej konstrukcji kondensatory sprzęgające, w stopniach pośrednim i wyjściowym oraz nowe, teflonowe kondensatory w układzie krzywej korekcji. W układzie zasilania zastosowano nowe transformatory oraz jedenastostopniowy układ stabilizacji napięcia.

Na ściance tylnej umieszczono dwa komplety wejść sygnału RCA z zaciskiem uziemiającym, wyjścia RCA i XLR oraz 20-amperowe gniazdo zasilające.

Po względem brzmieniowym, REF Phono 2, to urzadzenie z innego świata - jest tak przezroczysty, żywy i urzekająco prawdziwy, że zapiera dech w piersiach. Wyświechtany frazes? Ani trochę – REF Phono 2 jest naprawdę wyjątkowy. Oferuje jakość brzmienia porównywalną z jakością nagrań z taśm matek, gdzie instrumenty stoją niczym obeliski wycięte z czarnego tła, a jednocześnie rekonstruuje przestrzeń z otoczenia w którym dokonywano nagrań lepiej, niż kiedykolwiek mieliście okazję słyszeć z winylu. Stwierdzenie, że osiąga on „nowe poziomy rozdzielczości i dynamiki” brzmi jak komunał, lecz są to autentyczne atrybuty. Reference Phono 2 naprawdę oferuje czystsze połączenie z muzyką. W świecie pełnym znakomitych gramofonów, ramion i wkładek, REF Phono 2 jest okazją w porównaniu do wyrafinowanego brzmienia, które oferuje.

Ponad dwadzieścia lat od chwili pojawienia sie płyty kompaktowej, Audio Research nieustannie stara się odkrywać piękno muzyki zapisanej w rowkach Państwa ukochanej kolekcji płyt winylowych. Posłuchajcie sami, a stwierdzicie czemu obecny okres możemy nazwać złotą erą analogu i umówicie się z waszym najbliższym dealerem Audio Research na odsłuch Reference Phono 2. Bedzie to zapierające dech w piersiach doświadczenie.

Audio Research Reference Phono 2 Audio Research Reference Phono 2

Dane techniczne
Pasmo przenoszenia ± 0.2dB of RIAA, 10Hz do 60kHz: 3dB poniżej 0.5Hz i powyżej 300kHz.
Zniekształcenia .002% przy1.0V RMS 1kHz wyjście BAL.
Wzmocnienie Przełączane 51 dB (Niskie), 74 dB (Wysokie) przy 1 kHz BAL; 45 dB (Niskie), 68dB (Wysokie) przy 1 kHz SE. (Współpracuje z MC & MM).
Impedancja wejściowa 47K omów i 100pF SE. Dodatkowe obciążenia: 1000, 500, 200, 100, 50 omów i Własne. (Ustawienie własne fabrycznie ustawione na 47K omów chyba że określono inaczej.)
Impedancja wyjściowa 200 omów SE, 400 omów zbalansowane. Zalecane obciążenie 50K-100K omów i 100pF. (10K omów min. i 2000pF max.)
Polaryzacja wyjściowa Nieodwracająca.
Maksymalny poziom wejściowy 250mV RMS przy 1kHz (680 mV RMS przy 10kHz).
Poziom wyjściowy 0.5V RMS 10Hz do 20kHz, 100K omów obciążenie (zdolność wyjściowa 80V RMS wyjście BAL przy 1/2% THD przy 1kHz, 40V SE.)
Przyciski sterujące Panel przedni (6) Power, Input, Gain, Load, RIAA, Mute. Nadajnik zdalnego sterowania dodatkowo "hours" i "Display".
Zasilacz Elektronicznie stabilizowane niskie i wysokie napięcie zasilające. Stabilizacja lepsza niż .01%.
Szum 0.22uV równoważnego szumu wejściowego (Wysokie wzmocnienie) (65dB poniżej 0.1mV 1kHz na wejściu).
Korekcja (Przełączana) RIAA, Columbia, Decca.
Lampy 4-6H30P podwójne triody, plus (po 1) 6550C i 6H30P w zasilaczu
Parametry zasilania 100-135VAC 60Hz (200-270VAC 50/60Hz) 140 W max. 2W czuwanie. Bezpiecznik 5A SLO BLO (T2A SLO BLO 230V).
Wymiary 19" (48 cm) W x 7" (17.8 cm) H (standardowy panel do racka) x 15.5" (39.4 cm) D. Uchwyty wystają 1.5" (3.8 cm) poza panel przedni.
Waga 27 lbs. (12.3 kg) Netto; 38 lbs. (17.3 kg) Brutto.
Audio Research
na górę
Audio Research Reference Phono 2
Standard-Setter

The Absolute Sound 01/2010

Jonathan Valin


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)