Rekomendacja
Audio Video
2014

 

Wzmacniacz zintegrowany VSi75

Audio Research VSi75

Sukces integry VSi60 – która w co najmniej czterech krajach zdobyła tytuł wzmacniacza roku i stale dobrze się sprzedaje – zachęcił firmę Audio Research do przygotowania nowego, lampowego wzmacniacza zintegrowanego osiągającego wyższą moc, lepszą jakość dźwięku i charakteryzującego się nowoczesną obudową - modelu VSi75.

Wzmacniacz VSi75 nie zastępuje VSi60 w ofercie Audio Research, ale ją uzupełnia oferując wyższy w każdym aspekcie poziom brzmienia. Nowa konstrukcja osiąga o połowę wyższą moc – 75W na kanał, choć ma identyczne rozmiary jak VSi60. Górna płyta obudowy – na której umieszczono lampy (podobnie, jak w całej serii VS) – wykonana jest z anodyzowanego aluminium w naturalnym kolorze. Przednia ścianka, również aluminiowa i niższa niż poprzednio, ma zaokrąglone rogi i jest na nowo zaprojektowana. Znajduje się na niej sześć przycisków sterujących pracą wzmacniacza [włącznik, zwiększanie i zmniejszanie głośności, kontrola prądu podkładu, wybór wejść i wyciszenie] oraz wyświetlacz pokazujący wybrane źródło sygnału, poziom głośności oraz tryb pracy: mono/stereo i mute. Liczby na wyświetlaczu są zielone a napisy białe. Wyświetlacz może też pokazywać poziom prądu podkładu każdej z lamp, co umożliwia jego ustawienie bez potrzeby korzystania z osobnego miernika.

Z tyłu wzmacniacza znajduje się perforowana srebrna obudowa zasłaniająca transformatory i kondensatory filtrujące. Dostępna będzie również opcjonalna obudowa na lampy. Na tylnej ściance VSi75 znajduje się pięć par wejść RCA, wyjście RCA ze stałym poziomem [pętla nagrywania] oraz terminale kolumn 0-4-8 W wykonane z pozłacanego mosiądzu i gniazdo sieciowe IEC 15A. Metalowy pilot dołączany do VSi75 umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjami wzmacniacza a także wyświetlanie czasu pracy lamp i wyłączanie wyświetlacza. Użytkownicy VSi75 z pewnością docenią nowy układ regulacji wzmocnienia: choć wyświetlane są 103 stopnie głośności – jak w poprzednich konstrukcjach serii – ich gradacja jest znacznie dokładniejsza, zwłaszcza przy niskich poziomach dźwięku.

Zastosowano tu identyczny zestaw lamp jak w VSi60: cztery KT120 na wyjściu [jedna para na kanał] i dwie 6H30 w stopniu sterującym.

Poprawę jakości dźwięku uzyskano dzięki modyfikacji innych elementów składowych VSi75. Na jego pokładzie znajdziemy nowy transformator zasilający, zaprojektowany specjalnie pod kątem lamp KT120. Przenoszące szerokie pasmo transformatory wyjściowe, to konstrukcje zastosowane przez Audio Research również w monoblokach Ref75. W VSi75 zastosowano jeszcze inne elementy z Ref75, na przykład kondensatory sprzęgające. Przy okazji podwojono pojemność kondensatorów w układzie zasilania.

Wszystkie te zmiany doprowadziły do zaskakującej poprawy brzmienia. Rozdzielczość detali jest teraz wzorcowa, wysokie tony – jedwabiście gładkie. Dźwięk jest wypełniony, a scena – bardzo szeroka. Wzmacniacz VSi75 przypomina brzmieniem Ref75, z którym dzieli sporo części, zwłaszcza pod względem delikatności i szybkości. Jego połączenie z doskonałym źródłem – np. Ref CD9 – może dać znakomity zestaw na wiele lat słuchania.

Obudowa wzmacniacza dostępna będzie jedynie w kolorze srebrnym.


Audio Research Ref75 Audio Research Ref75

VSi75 - Dane techniczne:
Moc wyjściowa: 75 watów mocy ciągłej na kanał od 20Hz do 20kHz. 1kHz całkowite zniekształcenia harmoniczne typowo 1.5% przy 75 W, 0.05% przy 1 W. Przybliżona rzeczywista moc wyjściowa osiągana przy wejściu w punkt "obcinania wynosi" 80 W (1kHz). (Należy mieć na uwadze, że rzeczywista moc wyjściowa zależy zarówno od napięcia w sieci, jak i od jego jakości, tzn. jeżeli w sieci występują duże zakłócenia, wpłynie to ujemnie na maksymalną moc, co jednak nie ma znaczącego wpływu na odsłuch.)
Szerokość pasma mocy: (-3dB) 12Hz do 70kHz.
Pasmo przenoszenia: (-3dB przy 1 W) 1.0Hz do 70kHz.
Czułość wejściowa: 0.55V RMS single-ended przy znamionowej mocy wyjściowej. (Współczynnik wzmocnienia 32.5dB przy 8 omach.)
Wejścia:

(5) 1, 2, 3, 4, 5 (single-ended RCA).

Impedancja wejściowa: 52.5K omów single-ended.
Polaryzacja wyjścia: Nieodwracalna (dla każdego wejścia).
Terminale wyjściowe: 8 omów, 4 omy.
Stabilność mocy wyjściowej: Około 2 dB przy 8 omach omach obciążenia w stosunku do obwodu otwartego (Współczynnik tłumienia około 4).
Całkowite ujemne sprzężenie zwrotne: 4 dB.
Współczynnik narastania
sygnału wyjściowego:
10 woltów/mikrosekundę.
Czas narastania: 4.0 mikrosekundy.
Przydźwięk i szum: Mniej niż 1.0 mV RMS – 88 dB poniżej znamionowego poziomu wyjściowego (IHF ważony, zwarte wejście).
Wydajność energetyczna zasilacza: Około 350 dżuli.
Zasilanie: 105-125VAC 60Hz (210-250VAC 50Hz) 400 W przy mocy znamionowej, 600 W maximum, 210 W w stanie spoczynku.
Lampy: 2 – dobierane pary KT120 – Lampy mocy; 2 – 6H30 Sterujące.
Wymiary: 14.5” (36.8 cm) W x 9.25” (23.5 cm) H x 16.25” (41.3 cm) D. Gniazda przyłączeniowe wystają 0.88” (2.23cm) poza tylni panel.
Waga: 36.4 lbs. (16.5 kg) netto; 49.3 lbs. (22.4 kg) z opakowaniem.

na górę
VSi 75 HiFi+ 08/2014

HiFi Advice 04/2013

Gdybym mówił w rzeczywistości, nachylałbym się i szeptał: „nikomu nie mówcie, ale wszystko na to wskazuje, że mamy do czynienia z jakością dźwięku wzmacniacza linii Audio Research Reference, tyle, że za cenę niższą o jakieś 10-15 tysięcy Funtów”. 

Alan Sircom


cała recenzja »

VSi 75 Audio Video 4/2014

Hi-Fi i Muzyka 04/2012

Mały, wyśmienity lampowiec. VSi75 to wzmacniacz, który nie rzuca od razu na kolana, zachęca jednak do nieprzerwanego słuchania muzyki. Odwraca uwagę od szukania odpowiedzi na pytanie: co lepsze – lampa czy tranzystor? Bo łączy najlepsze cechy tych obydwu światów, niemal nie ujawniając słabości każdego z nich. Przestrzeń, rozdzielczość, nasycenie – to wszystko jest po stronie tej konstrukcji. Najbardziej zaś zaskakuje bas: jeden z najlepszych, jakie słyszałem ze wzmacniacza lampowego.

Filip Kulpa


cała recenzja »

Audio Research VSi75 HiFi i Muzyka 09/2013

HiFi i Muzyka 01/2013

VSi75 jest arcydziełem artysty, który stworzył dźwięk gęsty, żywy, duży i muzykalny. Zdecydowany, ale bez agresji. Dociążony, ale zwinny. W którym pozornie nasycony i potężny bas jest tak naprawdę plastyczny i zróżnicowany. Gdzie wtopiona w średnicę góra prezentuje rzadko spotykane bogactwo, a zaskakująco rozciągnięta i perfekcyjnie lokalizowana stereofonia dopełnia całości. To produkt skończony, stworzony dla melomanów.

Mariusz Malinowski


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)