kontakt
audiofast na AudioShow
cennik
okazje
promocje
dealerzy
mapa serwisu

Pojedynek pianisty i sprzętu high-end.

Z okazji jubileuszu 20-lecia magazynu Audio-Video na początku kwietnia w Warszawie w Sali koncertowej im. J. Elsnera Starej Dziekanki odbył się niezwykły pojedynek.

Waldemar Malicki podczas wykonywania fragmentu muzycznego z towarzyszeniem orkiestry odtwarzanej przez gramofon Nottinghama.

W szranki z jednym z najznakomitszych polskich pianistów Waldemarem Malickim, stanął sprzęt audio znajdujący się całkowicie w ofercie dystrybucyjnej naszej firmy. Ideą koncertu było porównanie brzmienia fortepianu grającego na żywo z systemem audiofilskim najwyższej klasy.

Całemu występowi towarzyszyło niemałe zainteresowanie ze strony mediów.

Przed samym koncertem, każdy z zaproszonych gości otrzymał dwie karty do głosowania - czarną, będącą głosem oddanym na pianistę, oraz złotą, oznaczającą, że sprzęt audio zagrał lepiej.

Pan Waldemar Malicki wyposażony w fortepian koncertowy marki Yamaha, zmierzył się z systemem złożonym z 3-segmentowego odtwarzacza CD/SACD firmy dCS, składającego się z transportu/upsamplera Verdi LaScala, przetwornika C/A Elgar Plus oraz centralnego zegara taktującego (masterclock) Verona. Następnie sygnał liniowy za pośrednictwem kabli symetrycznych NBS Omega trafiał do przedwzmacniacza Halcro dm10, a następnie w trybie prądowym do dwóch końcówek mocy dm68. Kable głośnikowe NBS Statement Extreme doprowadzały sygnał z monobloków do kolumn głośnikowych Grande duńskiej firmy Peak Consult. Jako alternatywne śródło analogowe użyty został gramofon Nottingham Analogue Dais, współpracujący z ramieniem Anna i wkładką 90X japońskiej firmy Shelter. Sygnał z wkładki trafiał do stopnia korekcyjnego wbudowanego w przedwzmacniacz dm10. Do zasilania całości posłużyły dwie listwy Velum oraz komplet kabli NBS z serii Omega, Statement III oraz Statement Extreme.

System Audio w całej okazałości: na pierwszym planie Peak Consult Grande, w tle gramofon Nottingham Analogue, odtwarzacz CD/SACD dCS, przedwzmacniacz Halcro i jeden z monobloków Halcro.

Wynik pojedynku okazał się być przesądzony z góry, trudno było bowiem oczekiwać że kopia okaże się być lepsza od oryginału. Warto jednak podkreślić, że zadaniem sprzętu było odtworzenie nagrań zapisanych na płytach, ze wszystkimi niedoskonałościami tychże realizacji oraz samego nośnika CD. Przypuszczalnie gdyby można było skorzystać z doskonałych realizacji technicznych zapisanych w formatach SACD lub DVD-A pojedynek byłby bardziej wyrównany. Ale i tak na 131 oddanych głosów, 6 przypadło w udziale systemowi audio.

Pełna relacja z imprezy została opublikowana w numerze 5/2004 miesięcznika Audio-Video.

Tekst: Piotr Stachowski, fotografie: Andrzej Smoliński, Filip Kulpa.

 
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.